Dopasowanie zadaszenia tarasowe do stylu w jakim zbudowano nasz dom jest istotne.

Jednak by móc korzystać z zadaszenia komfortowo, każdego dnia i o każdej porze roku, by cieszyć się nim na okrągło  musicie dowiedzieć się jak ważne jest jego usytuowanie ze względu na strony świata jak ważne jest to przy wyborze zadaszenia.

Przeczytaliście nasz poprzedni artykuł „Jak wybrać zadaszenie na taras?” ? Tam pisaliśmy głównie o typach zadaszeń, ich walorach estetycznych i wytrzymałości na czynniki atmosferyczne.

Poranne słońce
Słońce ranek

Ruch słońca i to pod jakim kątem pada jest istotą doboru zadaszenia. Nie chcemy przecież by nasz dom nagrzewał się jak piekarnik. Ważny jest czas ekspozycji tarasu na słońce.

Zanim zdecydujemy o osłonie tarasu, zbierzmy wszystkie dane pozwalające dobrać idealne rozwiązanie. Chrońmy się  przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Nasze tarasy, najczęściej są usytuowane przy salonie, więc pergolę planujemy tak aby obniżała temperaturę w pokoju i aby nie zaciemniała całkowicie pomieszczenia. Mimo szkodliwości promieni słonecznych, chcemy korzystać z naturalnego światła, oszczędzić trochę energii elektrycznej.

PÓŁNOC

Strona północna jest najmniej słoneczna. Jedynie w bardzo gorące lato możemy się cieszyć wypoczynkiem na swoim północnym tarasie.  W inne pory roku, będzie Nam raczej zimno. Mówi się że w ogrodzie w tych miejscach ziemia prawie nigdy nie wysycha i jest wiecznie wilgotno. Północna strona to miejsce raczej dla pergoli z zadaszeniem stałym, najlepiej szklanym. Do tego obudowanej przesuwanymi panelami szklanymi, po to by stworzyć półotwarta oranżerię i nagrzewać przestrzeń pod pergola w chwilach gdy pojawia się słońce.

WSCHÓD

Podobnie jak strona północna cechuje się umiarkowanym klimatem. Od strony wschodniej na tarasie posiedzimy przy śniadaniu. Popołudniami, taras będzie zasłonięty. Tu również proponujemy zadaszenie stałe ze szkłem lub poliwęglanem z osłonami po bokach.  Nasze pergole możemy wyposażyć w dodatkowe oświetlenie LED i co najważniejsze w promienniki ciepła. W ofercie posiadamy elektryczny promiennik podczerwieni który przetwarza energię elektryczną w ciepło pod postacią promieniowania podczerwonego. Najprościej tłumacząc to maksymalnie rozgrzana, grzałka elektryczna z której powierzchni emitowane jest promieniowanie podczerwone niewidzialne dla ludzkiego oka,  ale znakomite jako nośnik energii cieplnej.

ZACHÓD

Ranki będą przyjemnie chłodne a po południu ochronę zapewni nam nasza pergola. Mówi się, że problemem strony zachodniej są wiatry wiejące z zachodu, często bardzo silne. Dlatego pergola zbudowana po stronie zachodniej powinna być wyposażona w rolety typu Helio Screen, a ze względu na silne wiatry, powinien to być system Helio ZIP Screen. Ochroni nas przed wiatrem i zachodzącym słońcem.  Jeżeli chodzi o zadaszenie – tu w zasadzie każda pergola przeciwsłoneczne znajdzie zastosowanie. Nachylony dach w pergoli w typie śródziemnomorskim będzie idealny, zablokuje promienie słoneczne, zachodzącego słońca do późnego popołudnia. Potem będziemy musieli już tylko zamknąć rolety boczne.

POŁUDNIE

Szukaliście najbardziej słonecznej strony świata, mamy ją, jest na południu. Ale chyba tego nie musimy Wam tłumaczyć, jeździmy w zimie grzać kości na południe, to wiemy.

To najgorętsza strona, najszybciej nagrzewająca się i najmocniej nasłoneczniona. To idealna strona na taras z pergolą. Najlepszym wyborem będzie pergola lamelowa, zwana bioklimatyczną. Lamele będą regulowały dopływ ciepła i światła a dodatkowo pozwolą zachować doskonałą wentylację. Warto wyposażyć pergolę w osłony boczne, np. przesuwne panele lamelowe lub rolety Helio Zip screen. Będą skutecznie chronić nas przed wysokimi temperaturami. Pamiętajmy od strony południowej stawiamy na wentylację i takich rozwiązań szukamy.

Podsumowując, wszystko zawsze zależy od słońca. 

Jeżeli interesuje cię wyposażenie tarasu w profesjonalne, komfortowe zadaszenie, nie wiesz co wybrać, skorzystaj z naszej pomocy.

ROLETY ŻALUZJE MARKIZY PERGOLE SZCZECIN