Możecie myśleć o nich jak o hybrydzie standardowej rolety i żaluzji. W Polsce znamy je jako rolety dzień-noc, na Świecie nazywany Zebrą. Niezaprzeczalnie to idealna kontrola nad światłem.
Na naszym blogu podzielimy się z wami naszymi doświadczeniami w produkcji rolet dzień/noc i opiniami zebranymi od naszych klientów. Zdradzimy dlaczego Polacy tak je uwielbiają i dlaczego zostaną z nami na dłużej.
Rolety dzień-noc
Wystarczy rozejrzeć się dookoła i sprawdzić, jak wielu waszych sąsiadów posiada już charakterystyczne paski w swoich oknach. Zanim zaczęliśmy produkcję tych rolet, długo zastanawialiśmy się nad wprowadzeniem ich do naszej oferty. Klienci częściej wybierają gładkie, jednolite tkaniny roletowe niż te z deseniem. Baliśmy się, że roleta w pasy zdominuje wnętrze a doświadczenie pokazuje, że klienci wybierają produkty które wtopią się w tło. Rolety dzień-noc pracują na tych samych mechanizmach co klasyczne rolety tkaninowe, zostały jedynie rozbudowane o kilka niezbędnych detali. Ich cechą charakterystyczną są głównie tkaniny. To one są kwintesencją tego produktu i to właśnie kolekcja materiałów jest najobszerniejsza. One oddają charakter modelu rolety.
Sezonowa moda okazała się hitem nie tylko w Polsce. Dekoracyjna faktura materiałów zastąpiła w wielu domach firanki. Zainteresowanie klientów nie słabnie więc producenci nie ustają w staraniach i wprowadzają wciąż nowe kolekcje tkanin.
Jak sterować światłem wpadającym przez okna? Jak chronić się w upały?
Charakterystyczne dla rolet dzień-noc to połączenie solidnej tkaniny i lekkiej, transparentnej siatki. Działa to podobnie jak otwieranie i zamykanie listew żaluzji. Kontroluje światło, naprzemiennie od otwarcia do zamknięcia. Chcesz więcej światła? Zostaw otwarte pasy, a światło przepłynie przez delikatną siateczkę.
Możesz również całkowicie podnieść roletę i zwinąć materiał w kasecie, będziesz mieć pełny widok na zewnątrz. Chcesz trochę ciemności i prywatności? Zamknij całkowicie pasy. Potrzebujesz pełne zaciemnienie? Wybierz tkaninę z pasami całkowicie zaciemniającymi, my nazywamy je „blackoutami”.
STEROWANIE
Roletami sterujemy za pomocą mechanizmu łańcuszkowego, pociągając za łańcuszek w dół podnosimy lub opuszczamy roletę. Jeżeli jednak montujesz rolety w miejscach trudnodostępnych lub są tak duże że standardowe manualne sterowanie jest uciążliwe, nie ma problemu! Dostępna jest motoryzacja, dzięki której możesz obsługiwać swoje rolety z dowolnego miejsca w domu. Możesz obsługiwać je jednocześnie (w grupie) lub pojedynczo. Oszczędza to czas i nie sprawi kłopotu.
OPCJE TKANINY
Rolety dzień/noc mają szeroką gamę dostępnych tkanin, faktur i kolorów. Możesz wybierać wśród śmiałych, energetycznych kolorów lub lekkich, neutralnych, delikatnie podkreślających okno. Jeżeli potrzebujesz mocnego akcentu designerskiego, możesz wybrać szalone wzory.
Tkaniny mogą być przeplatane siateczką lub woalem. U nas największym powodzeniem cieszy się woal. Jest delikatniejszy i nadaje roletkom lekkości. Trochę droższy ale wart swojej ceny.
OCHRONA PRZED PROMIENIOWANIEM UV
Rolety dzień i noc, jak każda osłona przeciwsłoneczna są Twoim przyjacielem, jeśli chodzi o ochronę mebli i podłóg przed ostrym słońcem. Odpowiednia tkanina może blokować do 99% promieni UV!
Jak zamontować rolety dzień-noc? Czy można zamontować roletki samemu?
Roletki montujemy przede wszystkim do skrzydła okna. Gdy okna są bardzo duże, powyżej 2 metrów szerokości, montujemy je w większych systemach i najlepiej na ścianie lub do sufitu. Montując je na stałe potrzebujemy śrubokręta, miarki, poziomicy, czasami wiertarki. Dla tych małych wymiarów możemy zamówić roletki w wersji bezinwazyjnej.
Co to znaczy roleta bezinwazyjna?
Od lat poszukujemy rozwiązań do montażu naszych osłon, które nie ingerują w okno. Systemy bezinwazyjne zostały stworzone aby instalować produkty bez wiercenia ramy. Najczęściej je naklejamy na specjalistycznych taśmach. Nie musimy wtedy nawiercać okien. Dziurawić ich. To duży atut jeżeli chcemy po jakimś czasie całkowicie zmienić wystrój wnętrza i tym samym całkowicie zmienić osłonę. Szczególnie przydatna forma montażu dla wszystkich, którzy wynajmują mieszkania i tylko w ten sposób mogą sami wyposażyć okno w roletę.
Bywa też że producenci okien w warunkach gwarancji zastrzegają sobie aby nie ingerować w ramę. Wtedy też wybierzmy roletkę z mocowaniem bezinwazyjnym. Są już w naszej ofercie wieszaki zaciskowe, nakładane, rozporowe i przyklejane do ramy. Jest w czym wybierać!
Które rolety lepsze, plisy czy dzień-noc?
Oczywiście to jak zwykle kwestia gustu o którym z reguły się nie dyskutuje. Jednak jedna i druga osłona ma wiele różnic. Rolety zasadniczo pracują z góry na dół. Można je sterować ręcznie łańcuszkiem kulkowym. Plisy posiadają opcję zwijania ręcznego góra- dół, można dowolnie zmieniać położenie tkaniny, zasłaniać tylko dół, połowę lub samą górę okna. Roletą dzień noc możemy regulować dopływ światła przesuwając pasy, plisy możemy po prostu odsłonić.
Roleta dzień/noc i plisa pięknie ozdobią okno. W wielu mieszkaniach charakterystyczne pasy są przepięknym dodatkowym elementem dekoracyjnym wnętrza. W wielu domach te rolety zastąpiły firanki. Największym atutem plis jest jednak to, że mogą pracować w każdej płaszczyźnie, i w każdym kierunku: z góry na dół i z dołu na górę. Można nimi zasłonić dowolny kawałek okna.
Do tego są idealną osłoną dla okien o nietypowych kształtach. Można wykonać również plisę dzień noc. Nie będzie miała ona charakterystycznych pasów jak roleta ale połączy ze sobą dwie tkaniny np. tkaninę zaciemniającą i tkaninę woalową – półprzepuszczającą.
To pozwoli nam zakryć się przed słońcem w upalne dni – tkaniną zaciemniającą i odsłonić (nie odsłaniając wszystkiego), dodatkowo chroniąc domostwo przed szkodliwym promieniowaniem UV – tkaniną półprzepuszczającą w mniej słoneczne dni.
Ilu użytkowników – tyle wyborów.
Co zamiast rolety na okno?
Nadal bardzo dobrze sprzedają się żaluzje poziome aluminiowe i drewniane. Na duże okna tarasowe te największe – żaluzje 50 i 70mm.
Są opinie że sprawiają kłopot przy czyszczeniu, na poziomych lamelach lubi osiadać kurz i od czasu do czasu należy je przetrzeć suchą szmatką. To dość pracochłonne zajęcie i ryzyko że podczas czyszczenia można uszkodzić płatek żaluzji.
Jak czyścić rolety dzień-noc?
W zasadzie samo użytkowanie, codzienne otwieranie i zamykanie skutecznie usuwa kurz. Można również od czasu do czasu przetrzeć suchą szmatką lub miotełką do kurzu. Większe zabrudzenia można czyścić na mokro (nie namaczając oczywiście!), niektóre zabrudzenia schodzą również po potarciu gumką do zmazywania („myszką”). Wszystkie zabiegi należy wykonywać z uwagą, głównie w miejscach gdzie występuje siateczka lub woal.
Systemy służą nam latami i latami działają bez zarzutu. Nasi klienci wracają do nas ale po wielu, wielu latach. I to najczęściej dokupić jakąś część do roletki. Jeżeli mechanizmy działają sprawnie a po 10 latach użytkowania tkaniny straciły swój dawny blask, możemy je wymienić. Plastikowe elementy rolet też lubią żółknąć pod wpływem słońca, je również niewielkim kosztem możemy odświeżyć.
Producenci rolet tacy jak firma Spin od lat świadczą usługi w wymianie samych poszyć w roletach lub drobnych napraw mechanizmów czy innych akcesoriów. Po co zmieniać coś co działa bez zarzutu.
Ale i tak zachęcamy do zmian i do wymiany osłon. Do zamiany na nowy system. Przy okazji odświeżania wnętrza i nie tylko. Kto nic nie zmienia ten stoi w miejscu. Zapraszamy do śledzenia naszych nowości.
Ile kosztują rolety dzień-noc z montażem?
Кażde zamówienie kalkulowane jest odrębnie według życzeń i potrzeb Klienta. Zapytaj nas o koszt rolety dzień-noc, zapraszamy do wypełnienia formularza kontaktowego.