Na tym blogu poznasz wszystkie informacje o plisach. Opowiemy Ciebie o zaletach plis, porównamy plisy z roletami i żaluzjami oraz zagłębimy się w historię powstawania plis.

Jak zaaranżować okno dachowe za pomocą plisy?

Niezawodna ochrona przed światłem słonecznym

Oświetlenie poddasza w ciągu dnia różni się od oświetlenia zwykłych pomieszczeń. Najczęściej światło wpada przez okna o dużym nachyleniu lub całkowicie poziome, przez co przepływ światła jest znacznie intensywniejszy. Uchylne okno ma możliwość wpuszczania znacznej ilości światła słonecznego. Dlatego konieczne jest ograniczenie ilości światła przechodzącego przez okno.

W przypadku okien połaciowych istnieje kilka opcji ochrony przed światłem, najbardziej dostępna opcja – są to rolety wewnętrzne. Ale nie każdy system będzie odpowiedni. Ogromne znacznie ma również jakość tkaniny, ponieważ pod wpływem bezpośredniego światła słonecznego tkanina niskiej jakości traci swoje właściwości elastyczne, może się kurczyć i rozciągać, z czasem też  kruszy się i w materiale powstają dziury.

Dla miłośników klasycznych rolet możemy zaproponować szeroką gamę wysokiej jakości tkanin i systemów. Mamy nawet tkaninę przeciwwirusową i antybakteryjną.

Świetną alternatywą dla konwencjonalnych rolet są rolety plisowane (plisy). Wyglądają bardzo elegancko i subtelnie, dzięki poziomemu plisowaniu tkaniny. Zasłony plisowane to kompaktowy, intuicyjny system dekoracji okien. Plisa rozprasza światło lub całkowicie zasłania pomieszczenie przed promieniami słonecznymi.

Plisy na okna

Сo to są plisy na okna? 

Sekret wyglądu plisowanych fałd ma swoje korzenie w starożytności. Ponad 2000 lat temu w starożytnym Egipcie plisowanie było używane w ubraniach zamożnych ludzi. Później plisowane tkaniny zaczęto stosować nie tylko do odzieży, ale także do abażurów i ozdabiania różnych elementów z tkaniny, co ostatecznie przekształciło plisowane tkaniny w funkcjonalny element wystroju i ochrony przed słońcem, głównie na oknach.

Pierwsza oficjalnie udokumentowana wzmianka o plisowanym filtrze przeciwsłonecznym znajduje się w patencie wydanym 9 stycznia 1884 r. w Norwegii. Patent ten opisuje innowację żaluzji z trwałymi fałdami prezentowanymi na płótnie.

Znacznie później, a mianowicie w 1946 roku, Holandia zaczęła produkować tanie żaluzje Balastores z trwałego włókna lub przetworzonego papieru. Żaluzje te przypominały harmonijkę z poziomymi otworami przebitymi na całej długości płótna, które mocowano pomiędzy górną i dolną deską.

Taniość użytych materiałów sprawiła, że ​​produkt ten stał się dostępny dla szerokiego grona osób. Dlatego w latach 50-60 plisy rozpowszechniły się w krajach europejskich i do dziś cieszą się popularnością wśród konsumentów.

Konstrukcja rolet plisowanych składa się z poszycia, które jest mocowane pomiędzy dwoma profilami za pomocą linek napinających. Poszycie to tkanina roletowa, która została trwale splisowana. Podczas ruchu tkanina składa się i rozciąga poziome fałdy. Ten proces jest podobny do gry na instrumencie muzycznym – akordeonie. Właściwie słowo „plisowany” (z francuskiego „plissé” – plisowany) oznacza przekształcenie czegoś w fałdy.

Światło przechodzące przez fałdy nabiera ciepłego, miękkiego odcienia. Dzięki kompaktowej konstrukcji, plisy zajmują mniej miejsca po złożeniu  niż inne rodzaje osłon przeciwsłonecznych. Po otwarciu, zwinięty „pakiet” jest prawie niezauważalny. Rolety plisowane nadają się do montażu na oknach plastikowych, drzwiach balkonowych lub tarasowych, ponieważ minimalnie ograniczają kąt otwarcia drzwi.

Zalety użytkowania plisy 

Rolety plisowane mają szereg zalet w porównaniu z klasycznymi roletami czy żaluzjami poziomymi lub pionowymi:

  • Rolety plisowane są trwałe i łatwe w pielęgnacji. W trakcie eksploatacji nie wymagają konserwacji i specjalnego czyszczenia.
  • Są łatwe w obsłudze, wystarczy jeden ruch ręką, aby zasłonić okno.
  • Mogą zasłonić dowolną część okna. Rolety dają nam tylko dwie opcje zaciemnienia: górę okna lub całe okno. Z plisą nie ma takiego problemu, daje nam wiele możliwości zaciemnienia.
  • System plis jest łatwo demontowalny m.in. na potrzeby czyszczenia tkaniny. Prosty demontaż pozwala na szybkie wyjęcie produktu i wykonanie niezbędnych procedur. Najczęściej wystarczy przetrzeć produkt wilgotną gąbką. Niektóre tkaniny można prać w temperaturze 30°C. Sposób czyszczenia trudniejszych zabrudzeń przedstawiliśmy w krótkim filmie na Youtube.
  • Mają bogatą kolekcję tkanin: zaciemniające, przezierne oraz tzw. „plaster miodu”.
Plisy na okna Spin

Modele plis 

Nasza oferta  plis ma wiele modeli do wyboru. Modele różnią się kształtem, sposobem mocowania i sposobem obsługi. Na przykładplisy mogą być:  dachowe,  „dzień-noc”, półokrągłe, w kształcie trapezu czy trójkąta. Mogą otwierać się od dołu lub od góry.

Różnorodność modeli pozwala dobrać produkt do każdego rodzaju okna: okna pionowe, okna ze spadkiem, okna sufitowe niezależnie od kształtu i rozmiaru. W ten sposób żaluzje plisowane mają różne możliwości montażu.

Montaż może być stały – do listwy przyszybowej ramy okiennej lub bezinwazyjny czyli bez wiercenia, z możliwością montażu na taśmie klejącej lub na uchwycie kątowym.

Plisy na okna

Plisy do okien o nietypowych kształtach

Plisowane rolety są szczególnie polecane do okien o nietypowych kształtach, ponieważ można je dopasować do niemal każdego formatu. Dzięki specjalnej konstrukcji, plisy można zainstalować na oknach trójkątnych, owalnych, łukowych i trapezowych. 

Plisy przylegają idealnie do okna i zapewniają ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem, a jednocześnie pozwalają zachować nam pełną prywatność. Łatwo o nie dbać i utrzymywać je w czystości a ich obsługa jest banalnie prosta.

Plisy na okna w nietypowych krształtach

Rodzaje sterowania 

Zasłony z plisowanej tkaniny są wykonane z różnymi mechanizmami podnoszenia. Pierwszym rodzajem sterowania jest ergonomiczny uchwyt, który znajduje się po środku dolnego lub górnego profilu. Do wysokich okien do podnoszenia lub opuszczania zasłony służy specjalny drążek – wydłużony drążek sterujący. Inny rodzajem sterowania jest podnoszenie za pomocą sznurka lub łańcuszka kulkowego (monocommando).

I wreszcie, nowoczesne sterowanie czyli automatyczna obsługa plisy za pomocą pilota. Produkty zasilane elektrycznie mocowane są do okien w trudno dostępnych miejscach. Na przykład wysoki sufit lub świetliki, okna dachowe w ogrodzie zimowym. Rolety plisowane nadają się również do biur, restauracji, kawiarni, witryn sklepowych, a nawet niektórych obiektów przemysłowych.

Wysokiej jakości tkaniny i dodatki na plisowane zasłony 

Tkaniny zasłonowe plisowane wykonane są ze specjalnego materiału, którego głównym składnikiem jest poliester. Materiały w katalogu różnią się wzornictwem, fakturą, gęstością i poziomem przenikania światła. W kolekcji znajdują się tkaniny z powłoką odblaskową. Dostępne są również tkaniny 100% zaciemniające oraz tkaniny podwójne.

Plisy na okna Spin

Roleta plisowana na wymiar 

Кażde zamówienie kalkulowane jest indywidualnie według życzeń i potrzeb Klienta. Zapytaj nas o koszt plisy, zapraszamy do wypełnienia formularza kontaktowego.

ROLETY PLISY SZCZECIN