Docieplanie okna na zimę to ważne zadanie, które ma na celu zachowanie ciepła w pomieszczeniach i zmniejszenie kosztów ogrzewania. Szyby okienne często okazują się słabym punktem w utrzymaniu optymalnej temperatury wewnątrz domu. Nawet w przypadku starannego montażu, z biegiem czasu okna mogą tracić swoją szczelność. Co może skutkować przenikaniem chłodnego powietrza lub wilgoci do wnętrza.

Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym staje się istotne zadbanie o właściwe uszczelnienie okien. Niewłaściwie izolowane pomieszczenia nie tylko niszczeją i nie zachęcają do spędzania w nich czasu, ale także generują wyższe rachunki za ogrzewanie.

Jakie są przyczyny nieszczelności okien i jak sobie poradzić z tym problemem?

Eksperci informują, że przez nieszczelne okna może uciekać nawet do 30% ciepła. To prowadzi do wyższych kosztów ogrzewania. Istnieje wiele potencjalnych przyczyn, które mogą powodować nieszczelność okien. Szczególnie zimą, przy niskich temperaturach, nawet okna wykonane z plastiku, wielkomorowe i bogate w szereg najlepszych uszczelek, mogą zacząć przepuszczać chłodne powietrze.

Wpływa na to wiele różnych czynników. Oto niektóre z głównych przyczyn powstawania nieszczelności w oknach:
 • Uszkodzenia uszczelnień i szczelin. Uszczelnienia i szczeliny wokół okien mogą ulec uszkodzeniom z upływem czasu. Pęknięcia, nieszczelności lub luźne uszczelki mogą powodować przeciągi i utratę ciepła.
 • Zły montaż. Nieprawidłowy montaż okien może prowadzić do nieszczelności. Jeśli okna nie są prawidłowo umocowane i uszczelnione podczas instalacji, mogą powstać szczeliny, przez które może przenikać chłodne powietrze.
 • Wiek i stan okien. Starsze okna mogą być bardziej podatne na przeciągi, ponieważ nie mają tak nowoczesnych właściwości izolacyjnych, jak nowe okna. Wystawiane na ekspozycję słońca przez wiele lat mogą się wypaczać i źle domykać. Okna w złym stanie, zniszczone lub z uszkodzonymi korozją zawiasami, są całkowicie nie przydatne i wymagają natychmiastowej wymiany.
 • Brak izolacji termicznej. Okna bez odpowiedniej izolacji termicznej, takiej jak podwójne szyby lub wielokomorowej ramy, są mniej efektywne w zatrzymywaniu ciepła i bardziej narażone na przeciągi.
 • Złej jakości okna. Niektóre tańsze okna mogą być słabej jakości i nie zapewniać wystarczającej izolacji termicznej ani uszczelnienia. Obniżanie cen producenta wiąże się zawsze w oszczędności w konstrukcji. Starsze technologie używane przy produkcji okien mogą nie spełniać nowoczesnych standardów izolacyjnych.
 • Warunki atmosferyczne. Ekstremalne warunki atmosferyczne, takie jak silny wiatr, opady deszczu lub śniegu, mogą powodować, że przeciągi przez okna stają się bardziej odczuwalne.

Klasa wiatrowa w Polsce

Pamiętajmy, aby poznać klasy wiatru jeszcze na etapie budowy lub remontu mieszkania. Ponieważ ta informacja może znacząco wpłynąć na wybór materiałów i rozwiązań zewnętrznych, włączając w to wykończenia zewnętrzne i osłony okienne. To także ważne przy wyborze rozwiązań zapewniających efektywność termiczną i komfort w domu.

Klasy wiatru mogą różnić się w zależności od regionu i lokalizacji. Dlatego dowiedzenie się, do jakiej klasy przynależy twoje miejsce zamieszkania, stanowi kluczowy krok w zapewnieniu maksymalnej wydajności i trwałości twojego mieszkania.

🔎 Wszystkie informacje dotyczące klasy odporności wiatrowej rolet zewnętrznych znajdziecie na naszym blogu „Klasa wiatrowa rolet i wszystko co musisz o niej wiedzieć💨

strefy wiatrowe w Polsce Spin Szczecin

Jak sprawdzić szczelność okien?

Możeсie sprawdzić szczelność okien samodzielnie, wykonując kilka prostych testów. Oto kilka sposobów, jak to zrobić:

 • Test świecy lub dymu. To jedna z popularnych metod. Podczas wietrzenia domu lub wietrzenia okna (najlepiej w wietrzny dzień), trzymajcie zapaloną świecę lub zapalniczkę w pobliżu okna i obserwuj, czy płomień drga lub skręca. Jeśli płomień się rusza, oznacza to, że powietrze przedostaje się delikatnie do środka.
 • Termowizja. Jeśli masz dostęp do kamery termowizyjnej, możesz zrobić zdjęcia okien w celu określenia miejsc, gdzie występują znaczące spadki temperatury. Obszary o niższej temperaturze mogą wskazywać na przecieki powietrza. Jeśli nie dysponujesz takim sprzętem, warto rozważyć zaproszenie specjalisty, który dokładnie sprawdzi cały dom pod kątem utraty ciepła w budynku.
Sprawdź swoje okna pod kątem utraty ciepla Spin Szczecin

Jak ocieplić okna na zimę?

Istnieje kilka skutecznych metod, które pomogą utrzymać ciepło:
 • Uszczelki okienne. Możecie również zainstalować gumowe lub silikonowe uszczelki wokół krawędzi okien. To pomoże w zatrzymaniu przeciągów powietrza. Należy pamiętać by oryginalne uszczelnienia okienne, tak samo jak szyby, myc regularnie, czyścic dokładnie z piasku i innych zabrudzeń, których gromadzenie się na skrzydle, deformuje uszczelki.
 • Uszczelnianie okien pianką poliuretanową. To praktyczne rozwiązanie dla każdego okna, które ma problemem przepuszczania zimnego powietrza przez nieszczelności, szczeliny lub przerwy w oknach. Pianka znakomicie izoluje termicznie i akustycznie jest jednak nie odporna na działanie wilgoci. Nagromadzona wilgoć, w zimie zamarza i „rozsadza” łączenia okna z murem przez co powstają kolejne mostki termiczne.
 • Folie termoizolacyjne, stosowane w warstwowym montażu okien a dokładniej w stosowaniu warstwy z taśmy paroprzepuszczalnej i paroszczelnej oraz pianki. Skuteczne uszczelnienie okna z ościeżem.
 • Zasłony termiczne. Te specjalne zasłony są wykonane z materiałów, które posiadają właściwości izolacyjne, pomagając zatrzymać ciepło w pomieszczeniu i ograniczyć straty ciepła przez okna. Ich dodatkową zaletą jest to, że chronią przed utratą ciepła nie tylko w okresie zimowym, ale także pomagają w utrzymaniu chłodzenia w pomieszczeniu latem, co może wpłynąć na obniżenie rachunków za energię.
 • Montaż rolet zewnętrznych. Rolety zewnętrzne efektywniej izolują ciepło niż wewnętrzne. Rozważ je, aby ograniczyć zimową utratę ciepła przez okna i zapewnić dodatkową izolację. Możesz otwierać je w dzień, aby wykorzystać energię słoneczną do ogrzania pomieszczenia, a w nocy zamykać je, aby zatrzymać ciepło. Najlepiej to robić automatycznie za pomocą centrali TaHoma marki Somfy.

Czy rolety zewnętrzne chronią okna przed zimnem?

Rolety zewnętrzne stanowią efektywną formę zapobiegania stratom ciepła przez okna w budynkach. Gdy rolety są opuszczone, tworzą one warstwę powietrza izolującego pomiędzy szybą okienną a otoczeniem, co ogranicza utratę ciepła przez przewodnictwo i konwekcję.

Ponadto, rolety zewnętrzne chronią okno przed chłodem i wiatrem, co skutkuje podniesieniem efektywności energetycznej budynku oraz obniżeniem kosztów ogrzewania. W ten sposób, rolety zewnętrzne stanowią ważny element strategii poprawy efektywności energetycznej budynków i są szczególnie skuteczne w ochronie przed zimnym powietrzem w okresie zimowym.

Wydajność rolet w zatrzymywaniu ciepła może znacznie się różnić w zależności od rodzaju rolet, jakości materiałów i konkretnych warunków. Nie istnieje jednoznaczna liczba procentowa, która określałaby dokładnie, ile ciepła można zatrzymać za pomocą rolet.

Jednak ogólnie rzecz biorąc, dobre rolety zewnętrzne mogą pomóc w ograniczeniu utraty ciepła przez okna nawet o około 25-40%, zwłaszcza w okresie zimowym. To jednak przybliżone wartości, a rzeczywiste oszczędności będą zależały od wielu czynników, takich jak rodzaj rolet, izolacji okien, klimatu i innych.

Warto podkreślić, że rolety zewnętrzne są jednym z efektywnych rozwiązań w poprawie izolacji termicznej budynków, co przyczynia się do oszczędności energii i zwiększenia komfortu cieplnego w pomieszczeniach.

🔎 Obszerny blog „Rolety zewnętrzne w okresie zimowym” dostarczy wam odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące rolet zewnętrznych zimą.

Szczególnie ważnym do przeczytania jest rozdział „Jak dbać o rolety zewnętrzne zimą?”. Z przyjemnością zachęcamy do lektury naszego bloga.

Rolety Spin w okresie zimowym

Czy rolety zewnętrzne mogą zamarznąć?

Tak, rolety zewnętrzne mogą zamarznąć, szczególnie w okresie niskich temperatur i opadów śniegu z deszczem. Woda pozostała na roletach może zmarznąć nocą gdy temperatura spada poniżej 0 i rankiem gdy próbujemy je podnieść, roleta blokuje się i nie reaguje na próby podnoszenia lub mozolnie ale zwija się do skrzynki, krusząc lód w lamelach, co może je trwale zdeformować. Czasami uszczelka listwy dolnej przymarznie do parapetu i w momencie rozruchu pancerz rozepnie się na zamkach.

Aby uniknąć zamarzania rolet zewnętrznych, można rozważyć następujące środki ostrożności:
 • Regularne czyszczenie i konserwacja: Utrzymywanie rolet w czystości a przede wszystkim sterowanie nimi z uwagą szczególnie przy minusowych temperaturach,  przedłuży ich żywot. Odpowiednia konserwacja poprzez natłuszczanie elementów gumowych przynajmniej raz do roku pozwoli utrzymać je w dobrym stanie na wiele lat.
 • Wyposażenie rolet w sterowanie elektryczne: Wybór rolet zewnętrznych wyposażonych w systemy elektryczne, a zwłaszcza silniki z detekcją oblodzenia i z przeciążeniem, może znacznie ułatwić korzystanie z rolet w okresie zimowym. Te systemy pozwalają na bardziej komfortowe i bezpieczne użytkowanie rolet w trudnych warunkach pogodowych.

Silniki z detekcją oblodzenia wyczuwają gdy roleta jest zamarznięta i nie próbują na siłę jej otworzyć. To rozwiązanie zapewnia niezawodna pracę rolety i poprawia komfort jej użytkowania.

Rolety zewnętrzne Spin

Kiedy najlepiej montować rolety zewnętrzne?

Najlepszym czasem na montaż rolet zewnętrznych jest zazwyczaj okres wiosenny oraz letni, nie później niż wczesna jesień, gdy warunki pogodowe są stosunkowo łagodne. Rolety zewnętrzne najlepiej montować w temperaturze powyżej 5°C, ponieważ niskie temperatury mogą wpłynąć negatywnie na elastyczność materiałów i jakość montażu.

Unikaj montażu w skrajnie gorące dni, ponieważ materiały mogą się rozszerzać, co również może utrudnić montaż. Unikaj także montażu w okresach deszczowych, mroźnych lub wietrznych, ponieważ może to utrudnić pracę i wpłynąć na jakość prac.

Najlepszym rozwiązaniem dla rolet zewnętrznych jest uwzględnienie montażu w planie budowy budynku. Jeśli montaż rolet zewnętrznych jest częścią projektu budowlanego, takiego jak wymiana okien, można je zamontować razem z nowymi oknami lub po ich zamontowaniu, ale przed wykończeniem elewacji budynku.

Istnieją jednak również rolety, które można montować na istniejących budynkach według potrzeb.

Jeśli nie jesteś pewien, kiedy najlepiej zamontować rolety zewnętrzne, zawsze warto skonsultować się z profesjonalnym instalatorem lub firmą zajmującą się produkcją rolet. Nasi specjaliści mogą udzielić porady i dostosować termin montażu do twoich konkretnych potrzeb i warunków.

Jakie rolety zewnętrzne montuje się na gotowym budynku?

Z dostępnych rozwiązań mamy do dyspozycji rolety chowane  pod tynkiem zwane podtynkowymi oraz rolety montowane na elewacji, czyli elewacyjne lub adaptacyjne.

🟡Rolety podtynkowe: to ukryty system montażu, który doskonale komponuje się z elewacją, całkowicie ukryty pod warstwą izolacji i tynku nie ingeruje w jej wygląd. Pierwotnie najlepiej jest je montować podczas budowy domu. Jednak równie dobrą opcją jest instalacja rolet podtynkowych na już istniejących budynkach, na przykład podczas prac termomodernizacyjnych. W roletach odsłonięte są jedynie zewnętrzne klapy rewizyjne, które dobiera się kolorystycznie do koloru okien lub elewacji, posiadają specjalne dwuwarstwowe powłoki lakiernicze w systemie PUR/PA, które sprawiają, że są wyjątkowo odporne na ścieranie oraz na wysokie i niskie temperatury. System umożliwia instalację pancerza antywłamaniowego w roletach.

🟢Rolety elewacyjne: to najprostszy w montażu i najbardziej dostępny rodzaj rolet zewnętrznych. Rozpoznawalny system ze skrzynką elewacyjną ściętą pod kątem 45 stopni lub półokrągłą, to najpopularniejszy produkt na polskim rynku, również ze względu na swoją cenę. Rolety można zamontować na zewnątrz budynku na elewacji, jak i bezpośrednio na ramie okna. System również umożliwia instalację pancerza antywłamaniowego w roletach, można w nim stosować również pancerz kraty.

Rodzaje systemów rolet zewnętrznych okna pcv Spin Szczecin

Każdy z prezentowanych typów rolet zewnętrznych może być obsługiwany ręcznie lub za pomocą systemu elektrycznego. Duży wybór kolorów i różnych rodzajów skrzynek pozwala na idealne dopasowanie rolet do stylu architektonicznego każdego budynku.

Skontaktuj się z nami za pomocą formularza kontaktowego. Nasi specjaliści chętnie pomogą Ci w doborze najlepszych rozwiązań dla Twojego domu.

Aby dowiedzieć się więcej ta temat osłon zewnętrznych, zapraszamy do przeczytania naszych blogów:

🔎Czy rolety chronią przed włamaniem?

🔎 „Rolety zewnętrzne w okresie zimowym”

🔎 „Żaluzje fasadowe – trend czy praktyczne osłony”

Zapraszamy do kontaktu, aby uzyskać więcej informacji na temat naszych produktów i usług. Jesteśmy zawsze gotowi, aby pomóc Państwu w wyborze najlepszych rozwiązań dla Państwa domu czy biura. Zapraszamy do wypełnienia formularza kontaktowego.

OCIEPLENIE OKNA SZCZECIN OCIEPLENIE OKIEN ROLETY ZEWNĘTRZNE SZCZECIN

SZCZECIN STARGARD NOWOGARD BIAŁOGARD POLICE DOBRA ŚWINOUJŚCIE KAMIEŃ POMORSKI KOŁOBRZEG MIĘDZYZDROJE GOLENIÓW GRYFINO